Dzień bez folii

foliowkiNiezwykle efektownie odbyły się obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Gryfowie Śl. Z tej okazji stowarzyszenie Awantura, Liceum Ogólnokształcące i gryfowskie Gimnazjum przygotowały akcję „Dzień bez folii”.
Happening rozpoczął się o godzinie 11.40 wyprawą uczniów liceum i gimnazjum spod liceum na gryfowski rynek. W przemarszu wzięło udział około 100 osób. Uczniowie specjalnie na tę okazje przygotowali transparenty z hasłami – „Masz plastików dość? To szmaciankę noś!” – głosiło jedno z nich.
Po dwóch okrążeniach rynku wszyscy zatrzymali się na placu ratuszowym, gdzie obecną sytuację problemu foliówek przedstawił Dariusz Wojciechowski – koordynator akcji „Foliowkom Stop” w Gryfowie.
Mówił on o ogromnych problemach, które łączą się z polietanowymi zrywkami. Torby te w większych miastach są zużywane z częstotliwością 400 000 dziennie. Następnie jedynie 22% wszystkich toreb jest ponownie przetwarzane. Reszta zalega na przykład w przydrożnych rowach, czekając na dochodzący do 400 lat rozkład.
W czasie trwania protestu miała również miejsce zbiórka podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej Foliowkom Stop! Akcją zajęli się wolontariusze ze stowarzyszenia Awantura – Mariusz Dragan, Aleksandra Rajca oraz Łukasz Kuliński z gryfowskiego gimnazjum. Od 11:00 do 14.30, udało się zgromadzić ponad 100 głosów poparcia dla projektu ustawy. Co ciekawe, chętnie podpisywali się właściciele sklepów i ich obsługa. Gdyby nie to, że aby wpisać się na listę trzeba było znać lub mieć przy sobie numer PESEL, podpisow byłoby o wiele więcej. Mimo wszystko organizatorzy uznają akcję za udaną.
Podpisy zebrane w Gryfowie trafią do organizatorów akcji „Foliowkom Stop!”. Aby rozpocząć debatę w sejmie potrzeba 100 000 podpisów.

5 myśli na temat “Dzień bez folii”

  1. Pingback: Buy Facebook Fans

Możliwość komentowania jest wyłączona.